PCK – Zbędne Kalorie

Jak pokazać, że podczas gdy jedni martwią się, że jedzą za dużo – inni zwyczajnie nie mają co jeść? Jak połączyć dwa odmienne światy, a efekt przemienić w ciepłe posiłki dla niedożywionych dzieci?

Polski Czerwony Krzyż opiekuje się ponad 600 000 niedożywionymi dziećmi w Polsce. Datki na ciepłe posiłki zbierał za pomocą smsów. Niestety efekty były marne. Może dlatego, że ciężko na co dzień pamiętać o pomocy najsłabszym i nie zawsze pod ręką mamy właściwy numer telefonu.

I tu z pomocą przychodziła aplikacja Zbędne Kalorie. Przeznaczona była dla osób na diecie, które potrzebowały dodatkowej motywacji w walce z nagłą ochotą na ciastko, pizzę albo wieczorną przekąskę. Ilekroć pojawiała się pokusa, z menu aplikacji należało wybrać właściwą dla zachcianki kategorię i kliknąć „Zwalczam pokusę”. Zwycięstwo było zapisywane w kalendarzu aplikacji, a użytkownik otrzymywał gratulacje i sugestię przekazania swoich zbędnych kalorii Polskiemu Czerwonemu Krzyżowi.

Jeśli użytkownik wyrażał zgodę – aplikacja wyświetlała ekran edycji wiadomości, w którym wszystkie pola były wypełnione – nie trzeba było pamiętać numeru – wystarczyło kliknąć „OK”. Wtedy wysyłany był sms z pomocą, a aplikacja odtwarzała plik dźwiękowy z podziękowaniami nagranymi przez jedną z kilkunastu znanych i szanowanych osób, które wsparły akcję (m. in. Krystyna Janda, Dorota Wellman, Cezary Pazura czy Kayah).

Aplikację stworzyliśmy z własnej inicjatywy, a dostępna była na systemach Android oraz IOS. Jej rozpowszechnianie nie było wsparte żadnym budżetem, ale użytkownicy mediów społecznościowych chętnie podłapali ideę i sami ją promowali. O Zbędnych Kaloriach pisały branżowe pisma oraz opiniotwórczy blogerzy. Tematem zainteresowała się telewizja i radio.

Landing_Page_PCK

WYNIKI

w ciągu 3 tygodni liczba wysyłanych smsów wzrosła o ponad 75%

aplikacje ściągnęło ponad 6000 osób